2023-04-15

Zajęcia „Ja tu prowadzę” to metoda odwróconej lekcji, w której uczeń staje po drugiej stronie biurka i ma możliwość zaprezentowania siebie i wiedzy, którą ma za zadanie przekazać. Głównym założeniem odwróconej lekcji jest to, aby uczniowie samodzielnie zdobywali wiedzę przed lekcją, a na lekcji ją utrwalali i sprawdzali w praktyce.

Takie zajęcia fizyki odbyły się w klasie VIII d, które poprowadziła „Pani Profesor"- uczennica Rozalia Markowicz. W wspaniały sposób opowiedziała o działaniu i budowie lunety oraz mikroskopu. Dodatkowo zaprezentowała działanie lornetki, aparatu fotograficznego (lustrzanki), lupy i pirackiej lunety. Wszystkie te urządzenia posiadają soczewkę, która skupiła ogromne zainteresowanie wśród rówieśników i zagwarantowała ciekawą lekcję.

Nauczyciel pełnił rolę wspierającą, przestaje być źródłem wiedzy, stając się przewodnikiem w procesu uczenia się. Innowacyjne metody nauczania, w których uczeń przyjmuje rolę nauczyciela zwiększa zaangażowanie w procesie uczenia się. Wyszukiwanie informacji, poszerzanie swoich zainteresowań kształtuje ucznia na wielu płaszczyznach. Samodzielne wystąpienie pozwala na pokonanie tremy i dodaje wiele punktów do pewności siebie oraz wpływa na samoocenę.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabraniamy kopiowania i powielania treści bez zgody administratora strony.

• Lekcja fizyki w wyjątkowym wydaniu