Poczet sztandarowy

Poczet sztandarowy jest jednym z podstawowych elementów ceremoniału szkolnego.  Ceremoniał szkolny to procedury, zachowania i zwyczaje przyjęte w szkole, niezbędne do uroczystych obchodów świąt  państwowych, narodowych, religijnych oraz ważnych  rocznic  i innych istotnych w życiu szkoły wydarzeń.

Skład szkolnego pocztu sztandarowego dobierany jest spośród uczniów najstarszej klasy. Służba w poczcie sztandarowym szkoły to najważniejsza funkcja w karierze uczniowskiej. Może być powierzona tylko takim uczniom, którzy  osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, prezentują nienaganną postawę i odznaczają się wysoką kulturą osobistą. Udział w poczcie sztandarowym stanowi wielkie wyróżnienie.

Szkolny poczet sztandarowy tworzą: chorąży oraz asysta pocztu.

Chorąży jest osobą, która trzyma, a podczas przemieszczania się pocztu niesie sztandar. Spoczywa na nim obowiązek opieki i umiejętnego obchodzenia się ze sztandarem.

Asysta jest dopełnieniem pocztu. Służy pomocą i wykonuje polecenia dowódcy. Asysta dopełnia poczet do nieparzystej liczby całego składu.

Atrybutem członków pocztu sztandarowego jest biało -czerwona szarfa, przewieszona przez prawe ramię i zwrócona białym kolorem w stronę kołnierza oraz spięta na wysokości lewego biodra.

Podczas uroczystości żaden element ubioru nie może zasłaniać biało-czerwonej szarfy.

Kadencja pocztu sztandarowego trwa rok. Uroczyste przekazanie sztandaru odbywa się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Sztandar bierze udział w najważniejszych uroczystościach szkolnych m.in.:

• rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego,
  • państwowe uroczystości rocznicowe,
  • ceremonia ślubowania klas pierwszych,
  • ceremonia przekazania i zaprzysiężenia nowego pocztu sztandarowego,
  • uroczyste Msze św.

• 2023/2024