2023-04-04

2 kwietnia przypadał Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że ten dzień przypadł w niedzielę, wydarzenie to obchodziliśmy w poniedziałek.

W ramach jego obchodów setki miejsc w Polsce wraz z naszą szkołą rozświetliło się na niebiesko. Tego dnia w szkole uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły ubrali się na niebiesko. W grupie oddziału przedszkolnego oraz klasach najmłodszych zorganizowane zostały zajęcia poświęcone tematyce autyzmu, dzięki którym dzieci mogły doświadczyć, jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. Naszym zamiarem było uświadomienie wszystkich uczniów, jak ważna jest tolerancja, akceptacja, zrozumienie. Celem tego wyjątkowego dnia było również uwrażliwienie młodych ludzi na to, że „inny” nie znaczy gorszy, objaśnienie, czym jest autyzm oraz jak tworzyć pozytywne relacje i akceptować „inność”.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu daje nam nauczycielom, pedagogom, pracownikom okazję do tego, aby przekazywać całemu zespołowi klasowemu, jak być dobrym kolegą, koleżanką, człowiekiem. Wiedza i uświadomienie jest kluczem do zrozumienia i tworzenia pozytywnych relacji, a także w jaki sposób radzić sobie z własnymi emocjami. Zrozumienie, empatia może stać się początkiem wyjątkowej relacji w szkole.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabraniamy kopiowania i powielania treści bez zgody administratora szkoły.