2023-04-02

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci nie bez powodu obchodzony jest 2 kwietnia. Tego dnia w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Dzikie łabędzie”, „Dziewczynka z zapałkami”, ”Królowa Śniegu”. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ustanowiony został w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo, a ideą wydarzenia jest niezmienne rozpowszechnianie książek dla dzieci i wspieranie czytania przez najmłodszych. W tym roku gospodarzem jest Grecka Sekcja IBBY. Autorką plakatu jest Photini Stephanidi. Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku, a projekt  plakatu wykonała Dorota Wojciechowska-Danek. Warto także wspomnieć o kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która od 2001 roku rozpowszechnia idee czytelnictwa i promuje wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, prowadząc Złotą Listę książek, tworząc własne książki
i organizując Konkurs Literacki im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
  Dlaczego warto czytać książki już od najmłodszych lat? Zalet jest bardzo wiele. Ciekawostką jest to, że głośne czytanie „pośrednio wpływa na wzmocnienie lub powstanie nowych połączeń nerwowych w mózgu, usprawniając go i powiększając jego potencjał”. A poza tym wszechstronnie stymuluje rozwój dziecka, przynosi ogromną wiedzę, rozwija wyobraźnię, pamięć, uczy myślenia i koncentracji.
Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, pani Irena Koźmińska we wstępie do książki „Wychowanie przez czytanie” napisała tak:
„Czytanie buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem, wspiera rozwój psychiczny dziecka, wzmacnia jego samouznanie. Czytanie wreszcie jest znakomitym sposobem na budowanie mocnego systemu wartości dziecka i kształtuje jego wrażliwość moralną”. Warto więc czytać, a jeśli nie zawsze wiemy jaką literaturę wybrać dla naszych pociech zapraszamy do szkolnej biblioteki.

Źródło: Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska, Wychowanie przez czytanie, Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, Prószynski i S- ka, Warszawa 2019.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabraniamy kopiowania i powielania treści bez zgody administratora strony.

• 2 KWIETNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI