2023-01-26

16 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe.  To czas odpoczynku od nauki. Nie wszystkie dzieci te dwa tygodnie spędzają na wyjazdach. Te, które nie wyjeżdżały miały możliwość spędzić ten czas na zimowisku w naszej szkole. Wzięło w nim udział 97 dzieci z klas I-VI oraz z zespołu edukacyjno- terapeutycznego.

Przygotowano dla nich zajęcia sportowe, konkursy oraz warsztaty plastyczne. Podczas zróżnicowanych zajęć uczniowie mogli poszerzyć swoje zainteresowania. W poniedziałek uczniowie odwiedzili wystawę plastyczną w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie mieli możliwość obejrzeć pracę swoich rówieśników, ale i również kolegów i koleżanek z naszej szkoły.  Pierwsza wystawa pt. „Strefy kreatywności”, która przedstawiała zwierzęta tj. koty, konie, krowy. Druga wystawa dotyczyła okresu bożonarodzeniowego. Po powrocie do szkoły uczniowie mieli okazję wejść w rolę małych artystów i stworzyć własne prace inspirując się wizytą w MDK-u.

We wtorek  odbyły się rozgrywki sportowe między grupami. Gry sportowe pozwalają na nawiązywanie i zacieśnianie relacji między uczniami oraz poprawiają integrację grupy. Zadaniem uczestników grupy było przeciąganie liny, wyścigi ale i również możliwość sprawdzenia swojej równowagi przez przeniesienie jajka na łyżce. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody za uczestnictwo od opiekunów zimowiska.

W trzeci dzień zimowiska odbyło się spotkanie ze strażakami. Tematem  spotkania  było  przybliżenie  uczniom  pracy  strażaka  oraz  działalności  Ochotniczej Straży Pożarnej w Biłgoraju.     Uczniowie  dowiedzieli  się , że  praca  strażaka  jest  ciężka  i  trudna, czasami  bardzo  niebezpieczna.  Poznali  jego  zadania  i  obowiązki  oraz  dowiedzieli  się, jakie  predyspozycje  powinien  posiadać  kandydat  na  strażaka.   Strażacy przypomnieli  numery  alarmowe, które  należy  znać oraz uświadomili uczniów w jaki sposób należy postępować podczas wypadku drogowego. Uczniowie  zobaczyli , jak  wygląda  strój  strażaka  gotowego  do  akcji, sprzęt  ratowniczy   i  gaśniczy  wykorzystywany  do  ratowania  ludzkiego  życia. Dużą atrakcją dla dzieci było oglądanie wozu strażackiego. Na  zakończenie  uczniowie  zadawali  pytania  oraz  zrobili  sobie  na   pamiątkę  wspólne zdjęcie. Strażacy  przekazali uczniom wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

W czwartek uczniowie mieli możliwość poprawić rozwój sprawności manualnej i intelektualnej poprzez lekcję robotyki z udziałem klocków Lego, które nasza placówka dostała w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. W czasach rozwoju technologii informatycznej umiejętność konstruowania robotów oraz ich programowania staje się cenną umiejętnością, dlatego nasza szkoła wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów, pragnących rozwijać się w tej dziedzinie.

W piątek uczniowie wraz z opiekunami wybrali się do pobliskiego Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, gdzie mieli okazję obejrzeć wystawę eksponatów archeologicznych tj. drobne narzędzia i wióra krzemienne z miejscowości Baraki z powiatu biłgorajskiego. Znaczna ich część to zabytki kultury materialnej wsi Ziemi Biłgorajskiej. Dominują tu przede wszystkim narzędzia pracy. W grupie tej wyróżniającą pozycję zajmują narzędzia pracy związane z wiodącym w regionie biłgorajskim rzemiosłem sitarskim. Wśród narzędzi znaczną część stanowią też narzędzia do obróbki drewna.

Na zakończenie zimowiska zorganizowana została dyskoteka. Zabawa przyciągnęła wszystkich, którzy chcieli poruszać się w rytm piosenek na parkiecie. Dyskoteka pozwoliła na zintegrowanie się młodzieży, kształcącej się w naszej szkole. Muzyka przyciągnęła na parkiet także nauczycieli, którzy nie pozostali obojętni na dźwięki muzyki.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabraniamy powielania i kopiowania treści bez zgody administratora strony.

• Zimowisko