2024-04-23

Każdego roku 22 kwietnia, na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Święto przypomina nam o konieczności dbania o najbliższe środowisko, o naszą planetę. Ziemia to przecież dom dla ludzi, zwierząt i roślin.

Uczniowie z zespołów edukacyjno- terapeutycznych również włączyli się w obchody tego święta. 22 kwietnia wzięli udział w turnieju sportowo- ekologicznym, którego celem było połączenie wiedzy ekologiczno-przyrodniczej ze wspólną zabawą. Uczniowie układali ekologiczne puzzle, rozwiązywali krzyżówkę, odpowiadali na zagadki i pytania. Zawodnicy rywalizowali również w konkurencjach sportowych, w których wykorzystywane były surowce wtórne np. plastikowe nakrętki, butelki, rolki po ręcznikach papierowych. Były rzuty woreczkiem do celu, slalom z ping – pongiem na łyżce między przeszkodami, prowadzenie kijem hokejowym rolki po ręczniku papierowym. Było dużo śmiechu i radości.

Na zakończenie uczniowie otrzymali odznaki Przyjaciela Przyrody oraz drobne upominki. Ochrona Ziemi jest dużym wyzwaniem i wszyscy mamy coraz większą świadomość w jaki sposób możemy ją ratować. Działania, które nam w tym pomogą to m.in.:

• Oszczędzaj wodę – jeśli możesz zbieraj deszczówkę, by ją wykorzystać w przydomowym ogrodzie.
  • Posadź kwiaty w ogrodzie lub w pobliżu miejsca, w którym mieszkasz.
  • Zamień samochód na rower.
  • Korzystaj z faktur i rachunków elektronicznych zamiast papierowych.
  • Kupuj produkty w opakowaniach szklanych lub papierowych zamiast plastikowych, jeśli możesz – zrezygnuj z pakowanych produktów.
  • Segreguj odpady.  Jeśli możesz – załóż przydomowy kompostownik na bioodpady.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabraniamy kopiowania i powielania treści bez zgody administratora szkoły.

• Dzień Ziemi w zespołach edukacyjno- terapeutycznych