2023-03-31

Czwartkowe spotkanie „Czytanie na dywanie” zabrało nas w daleką podróż na czarny ląd,a to wszystko za sprawą polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 jako pierwszy na świecie przemierzył kontynent afrykański na swoim rowerze oraz innych środkach lokomocji. Historia pana Kazimierza na wiele lat uległa zapomnieniu, pozostały listy, które wysyłał do żony Marii i reportaże zamieszczane wówczas w polskich gazetach. Teraz możemy bliżej poznać te wydarzenia, gdyż zostały zebrane i opracowane w książce „Rowerem i pieszo przez czarny ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931- 1936”, a dla młodych czytelników o przygodach podróżnika opowiada Łukasz Wierzbicki w „Afryce Kazika”. Dzięki niej poznajemy przygody niezwykłego i odważnego podróżnika,a tym samym odkrywamy niesamowitość Afryki.
   Aby intensywniej przeżyć przygody pana Kazimierza uczniowie zaproszeni zostali do teatru Kamishibai, do którego nie były potrzebne bilety. Kamishibai jest tradycyjną japońską sztuką przekazywania opowieści za pomocą słowa mówionego i obrazu. Podstawowym elementem tego rodzaju teatru jest drewniana skrzynka butai, która ma  formę rozkładanego teatrzyku, a wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami. Każda karta to kolejny fragment opowieści.
  „Afryka Kazika” w teatrze kamishibai urzekła uczniów niezwykłymi przygodami bohatera, kolorowymi ilustracjami, a także możliwością śledzenia poszczególnych etapów podróży na mapie Afryki. Drugoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat tego kontynentu i chętnie włączali się w proponowane aktywności, co przyniosło wiele pozytywnych emocji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabraniamy kopiowania i powielania treści bez zgody administratora szkoły.

• „AFRYKA KAZIKA” I TEATR KAMISHIBAI