2022-11-26

Noc świętego Andrzeja miała magiczną moc, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w naszej szkole. 25 listopada (piątek) w naszej placówce członkowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali dla najmłodszej społeczności szkolnej wróżby. Już od samego rana,  klasy naszych najmłodszych uczniów zamieniły się w miejsce czarów i magii.

Ciekawostki:

• Wróżby Andrzejkowe przeznaczone były głównie dla dziewcząt (odpowiednikiem dla kawalerów, były Katarzynki), lecz przyjęło się, że w wieczór 29 listopada wróżą wszyscy).
  • Najpopularniejszą wróżbą Andrzejkową w Polsce jest lanie wosku przez dziurkę w kluczu do zimnej wody.
  • Drugim, obowiązkowym w Polsce elementem zabawy Andrzejkowej jest wróżenie za pomocą butów. Buty uczestników zabawy ustawiane są w rządku, jeden za drugim, od początku pomieszczenia, w kierunku drzwi (gdy zabraknie butów, bierze się te z tyłu). Właścicielka i właściciel buta, który jako pierwszy przekroczy próg, jest predestynowany do zamążpójścia lub ożenku.
  • Andrzejkowe wróżby