2021-04-22

„Przywróć naszą Ziemię” to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi. To wyjątkowe święto ma przypominać ludziom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę każdego dnia. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Każdy z nas małymi gestami, działaniami i postawą może sprawić, że wspólnie uratujemy to co można jeszcze na Ziemi uratować.

A co to są te małe gesty? To zakręcanie wody podczas mycia zębów, to segregacja plastiku, papieru, szkła czy metalu do przeznaczonych do tego pojemników, to także wyłączanie światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia na dłużej, i komputera na noc, to zamiana torebki foliowej na bawełnianą, to również wyciągnięcie wtyczki ładowarki z gniazdka. Pielęgnowanie każdego dnia takich drobnych nawyków sprawi, że nasza Ziemia nie ucierpi jeszcze bardziej. Ażeby się tak stało warto zadbać o takie postawy wśród uczniów, także tych najmłodszych. Dlatego też uczniowie naszej szkoły 22 kwietnia utrwalali poznane już sposoby na to jak dbać o środowisko. Dzięki obejrzanej prezentacji, której autorką jest pani Ania Banach poznali znaczenie eko- słówek, takich jak recykling, kwaśne deszcze, ekologia, segregacja. Doskonalili także umiejętność rozpoznawania odpadów i przyporządkowania ich do odpowiedniego pojemnika, a z niebiesko – zielonych nakrętek ułożyli napis „Dzień Ziemi”. Kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów „Dnia Ziemi” był po raz pierwszy zorganizowany w naszej szkole pokaz EKO MODY. 26 kwietnia w sali gimnastycznej uczniowie z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych zaprezentowali niezwykłe stroje z różnego rodzaju materiałów recyklingowych. Każdy projekt był niepowtarzalny i wyjątkowy, a pomysłowość i kreatywność, którą wykazali się rodzice, nauczyciele, opiekunowie oraz sami uczniowie ZET wzbudził ogromny zachwyt zarówno wśród widzów jak i członków jury. Całość dopełniły efektowna dekoracja oraz podkład muzyczny przy dźwiękach, którego uczniowie wystąpili w swoich ekologicznych kreacjach.

• 22 KWIETNIA 2021 R. – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI